Hyppää sisältöön

Vesisankarit-tapahtuma Kalajoella 16.5.

Kylpylä SaniFanissa Kalajoella järjestetään kaikille avoin Vesisankarit-tapahtuma 16.5. klo 14–17. Tapahtumassa tutustutaan vesi- ja vesipelastustaitoihin toiminnallisilla rastipisteillä. Rastipisteillä on luvassa mm. SUP-lautailua, sukellustehtävä, pelastamistehtävä, vedestä pelastautumisharjoitus pelastusliiveillä ja vesipeuhua. Järjestelyistä vastaa kylpylän henkilökunta.

Koululiikuntaliiton koordinoiman Vesisankarit-hankkeen tavoitteena on edistää vesi- ja vesipelastustaitoja tapahtumissa ja kouluissa. Vesisankarit-tapahtumia on järjestetty ympäri Suomen uimahalleilla ja uimarannoilla jo yli 500. ”Vuonna 2026 Vesisankarit-tapahtumien teemana on innostavat vesiturvallisuustaidot. Vesisankareiden tehtävävinkit ja välineet toiminnallisille rastipisteille innostavat ja kannustavat vesi- ja vesipelastustaitojen harjoitteluun”, toteaa Vesisankarit-koordinaattori Mette Lammi Koululiikuntaliitosta.

Koululiikuntaliiton koordinoimassa Vesisankarit-hankkeessa ovat mukana Sukeltajaliitto, Suomen Melonta- ja Soutuliitto, Suomen Meripelastusseura, Suomen Punainen Risti, Suomen Purjehdus ja Veneily, Suomen Uimaliitto sekä Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliitto. Hanketta tukee Reijo Rautauoman säätiö sekä Jenny ja Antti Wihurin rahasto.

—————————————————————

Lisätietoa Vesisankarit-tapahtumasta:

Werneri Pudas, Kalajoen Vesisankarit-tapahtumavastaava, werneri.pudas@hiekkasarkat.fi

Jaa somessa: