Hyppää sisältöön

Ilmoittaudu mukaan Vesisankarit-kouluksi 14.9. mennessä!

Vesisankarit-koulutoiminta edistää koululaisten vesi- ja vesipelastustaitoja erilaisin harjoittein kouluympäristössä. Toiminta on tarkoitettu ala- ja yläkouluille.

Liittyessäsi Vesisankarit-kouluksi saat maksutta monipuolisia tehtävävinkkejä välitunneille ja oppitunneille kerran kuussa Sankarit-uutiskirjeestä ja viikoittain Koululiikuntaliiton ja Vesisankareiden somekanavista. Lisäksi Vesisankarit-koulut voivat maksutta lainata välinepaketin vesi- ja vesipelastustaitojen harjoitteluun. Välineillä voi harjoitella vesipelastustaitoja kuten esim. pelastusvälineen heittoa, pelastusliivien pukemista, jäänaskaleiden käyttöä ja ensiaputaitoja.

Kouluilla kootaan oppilastiimi, joka ideoi ja suunnitellee Sankarit-toimintaa ja toimii opettajan apukäsinä. Tiimin avulla saadaan oppilaiden mahtavat ideat mukaan toimintaan!

Järjestämme kaikille ilmoittautuneille yhteisen startti-infon torstaina 18.9. klo 15-15.45. Kerromme startti-infossa lyhyesti, miten voit hyödyntää Sankarit-toimintaa opetuksessasi. Lähetämme Teams-linkin infoon ilmoittautuneille opettajille sähköpostitse. Infoon ei tarvitse ilmoittautua etukäteen.

Liity maksutta mukaan Vesisankarit-kouluksi lukuvuodelle 2025-2026 14.9. mennessä!

Lisätietoja Vesisankarit-koulutoiminnasta löytyy täältä ja ilmoittautumislomake tästä. Samalla lomakkeella voit ilmoittautua myös Pyöräsankarit-, Juoksusankarit- ja/tai Temppusankarit-kouluksi.

Jaa somessa: