Hyppää sisältöön

Vesisankarit Lohikäärmepuistossa 27.7.–31.7.

Helsingin Leikkipuisto Lohikäärmepuiston toiminnassa järjestetään vesi- ja vesipelastustaitoihin liittyvää toimintaa 27.7.–31.7. ma-to klo 10.30 ja klo 14 ja pe klo 10.30 ja klo 13.30. Luvassa on mm. ensiapuharjoituksia, vedestä pelastautumista, pelastusliivien pukemista, vaatteet päällä uintia sekä teemaan liittyviä leikkejä ja askartelua. Järjestelyistä vastaa Leikkipuisto Lohikäärmepuisto ja Pakilankylän VPK. Tervetuloa harjoittelemaan vesiturvallisuustaitoja kahluualtaalla ja maalla!

Koululiikuntaliiton koordinoiman Vesisankarit-hankkeen tavoitteena on edistää vesi- ja vesipelastustaitoja tapahtumissa ja kouluissa. Vesisankarit-tapahtumia on järjestetty ympäri Suomen uimahalleilla ja uimarannoilla jo yli 600. ”Vuonna 2026 Vesisankarit-tapahtumien teemana on innostavat vesiturvallisuustaidot. Vesisankareiden tehtävävinkit ja välineet toiminnallisille rastipisteille innostavat ja kannustavat vesi- ja vesipelastustaitojen harjoitteluun”, toteaa Vesisankarit-koordinaattori Mette Lammi Koululiikuntaliitosta.

Koululiikuntaliiton koordinoimassa Vesisankarit-hankkeessa ovat mukana Sukeltajaliitto, Suomen Melonta- ja Soutuliitto, Suomen Meripelastusseura, Suomen Punainen Risti, Suomen Purjehdus ja Veneily, Suomen Uimaliitto sekä Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliitto. Hanketta tukee Reijo Rautauoman säätiö sekä Jenny ja Antti Wihurin rahasto.

Lisätietoa Vesisankarit-tapahtumasta:

Lohikäärmepuisto Vesisankarit-tapahtumavastaava, Anna-Maija Laakso LP.LOHIKAARMEPUISTO@hel.fi

Jaa somessa: